9 Aralık 2011 Cuma

Türk Eğitim Gönüllüleri Ateşböceği Grubu ile Röportaj


Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki arkadaşlarımıza eğitim olanakları sunan bir kurum. Gönüllülerle birlikte yürütülen eğitim çalışmaları Türkiye’nin birçok yerine ulaşıyor. TEGV’in 20 Ateşböceği birimi var ve bunların 5’i Van’da. Bu birimler, eğitimin kesintiye uğramaması için çalışıyor, ayrıca kendini ifade edebilme, özgüven, yaratıcılık gibi becerilerimizi geliştiriyor. 

 
Ateşböceği Eğitim Sorumlusu Savaş Ekşili ile röportaj:

Kaan: Burada, çadırkentte ne yapıyorsunuz?
Savaş: Ben Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın Ateş Böceği Gezici Öğrenim Birimi sorumlusuyum. Ateş Böcekleri, 1999 yılında Marmara Depremi’nde ortaya çıktı. Deprem bölgesindeki çocuklara destek olmak için, onların eğitiminin aksamaması için vakfımız deprem bölgesine  ‘Umut  2000’ adlı iki tane otobüs yolladı. Daha sonra bu otobüsler tıra çevrilerek günümüze kadar faaliyete devam etti. Şuan 20 tane Ateş Böceğimiz var Türkiye genelinde.
Kaan: Ateş Böcekleri ne yapar? Bizim eğitim departmanımız tarafından hazırlanan kendimize özgü eğitim programımız var. Çocuklara okul dışı saatlerinde etkinlikler düzenliyoruz. Şu an deprem bölgesine özgü etkinlikler düzenlendi, biz de onları uygulamaya çalışıyoruz. Ateş Böceği; bilgisayar odası, etkinlik odası ve yaşam yeri olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Bilgisayar bölümünde çocuklara ‘bilgi benim işim’ etkinliği ile bilgisayar okuryazarlığını öğretiyoruz. Etkinlik odasında da ‘eğlen öğren hijen’, çocuk hakları, ‘kendime yolculuk’,  ‘kariyer yolculuğuma başlıyorum’,  ‘yurttaşız katılımcıyız bireyiz’, drama etkinlikleri,  kutu oyunları gibi aktivitelerimiz var.
Kaan:  Çadır kentte çalışmaya ne zaman başladınız?
Savaş:  Erciş’e bir ay önce geldik. Bir aydır etkinlikler düzenliyoruz. Buranın dışında Erciş otogarında bir tane, Van merkezde iki tane ve Van Çatak ilçesinde bir tane Ateş Böceğimiz daha bulunuyor.
Kaan: Peki kimler ile çalışıyorsunuz?
Savaş: Biz ilköğretim çağı çocukları ile etkinlikler yapıyoruz. Gönüllü abla ve abilerimiz bulunmakta, onların desteği ile burada çocukların geleceğine katkı sağlıyoruz.
Kaan: Çalışmalarınız ne kadar sürecek?
Savaş:  Şuanda belli değil ama mümkün olduğu kadar uzun süreli kalmayı düşünüyoruz.
Kaan: Bize genel olarak bir gün içerisinde neler yaptığınızı anlatabilir misiniz?
Savaş:  Şu anda üç ayrı grup ile etkinlikler düzenliyoruz. Sabah 1, 2 ve 3. sınıflar, saat 1’de 4 ve 5. sınıflar ve saat 3’te 6, 7 ve 8. sınıflar buraya geliyor. İlk geldiklerinde ‘hoş geldin’ saatimiz var. Bu etkinlikte çocuklara biraz Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nı ve Ateş Böceği’ni tanıtıp kuralları anlatıyoruz. Sonra ‘eğlen öğren hijen’, trafik, sağlık ve öz bakım, çocuk hakları, ‘kendime yolculuk’, ‘kariyer yolculuğu’, ‘yurttaşız katılımcıyız’ gibi etkinliklerimizi çocuklarla eğlenceli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Etkinliklerimizi çocukların merkezde olduğu oyunlar ile destekleyerek yapıyoruz.
Kaan: Teşekkürler…Katılımcılar ile röportaj:


1. Katılımcı
Kaan:  Merhaba, kaç yaşındasınız?
Rümeysa: 11 yaşındayım.
Kaan: Çalışmalarda neler yapıyorsunuz?
Rümeysa: Bilgisayara internet yüklendi ve oyunlar açıyoruz. Çocuklar oynuyorlar. Taş oyunu ve tavşan oyunu var.
Kaan:  Çalışmalarda ne gibi görevler alıyorsunuz?
Rümeysa: Çocukların açamadığı şeyleri açıyoruz bilgisayarda. Benim gibi yardımcı olan daha çok kişi var burada. Çocuklar galoşları giyemediğinde onları giydiriyoruz. Nereye oturacaklarını, nasıl davranacaklarını, kuralları anlatıyoruz böylece buraya uyuyorlar. Her şey sevgiyle başlar. Kavga yok, yere çöp atma yok, dövüş yok.
Kaan: Çalışmalardan memnun musunuz?
Rümeysa: Evet.
Kaan: Size bu çalışmalar neler katıyor?
Rümeysa: Eğlence, sevgi, saygı katıyor.


2. Katılımcı
Kaan: Merhaba kaç yaşındasınız?
Yunus Emre: 12 yaşındayım.
Kaan: Çalışmalarda neler yapıyorsunuz?
Yunus Emre: Hijen eğitimi alıyoruz, kitap okuyoruz, bilgisayarda eğitici oyunlar oynuyoruz.
Kaan: Çalışmalarda ne gibi görevler alıyorsunuz?
Yunus Emre: Görev almıyorum.
Kaan:  Çalışmalardan memnun musunuz?
Yunus Emre: Memnunum.
Kaan: Size bu çalışmalar neler katıyor?
Yunus Emre: Çalışmalar güzel, eğleniyoruz.
Kaan: Teşekkürler.Röportaj: Kaan Demircioğlu (12)
Fotoğraf: Melis Kalkan (13)
Kamera: Bilgin Ceylan (14)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder